logo

شرکت ملی سرب و روی ایران

Print Friendly

نام مدیرعامل: اسحاق رزاقی

آدرس کارخانه : زنجان جاده قدیم زنجان تهران ، کیلومتر 10

تلفن کارخانه : 6- 02433790094

مجتمع کارخانجات شرکت ملی سرب و روی ایران در زمینی به وسعت 500 هکتار،در برگیرنده کارخانجات سرب به منظور ایجاد کارخانجات تولید شمش سرب و روی در تاریخ 24/9/1360 تأسیس شده و طی شماره 940 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است .
این شرکت در تاریخ 31 اردیبهشت 1379  به شرکت سهامی عام تغییر یافته و از تاریخ 12 آذر 1379 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. پس از خرید 68/84 درصد سهام این شرکت توسط شرکت توسعه معادن روی ایران در اسفند ماه سال 1382 و اصلاح ساختار آن به منظور رفع مسائل و مشکلات تولیدی و تأمین خاک مورد نیاز، این شرکت مجدداً وارد عرصه تولید گشت. شرکت ملی سرب و روی ایران از پتانسیل بالایی در جهت پیشبرد صنایع سرب و روی کشور برخوردار می‌باشد. کارخانه سرب شرکت با ظرفیت اسمی 40.000 تن در سال با دانش فنی شرکت بولیدن (Boliden) سوئد و شرکت مانسمان دماک آلمان در سال 1371 به بهره‌برداری رسید. 30 درصد هزینه‌های اجرایی این پروژه صرف حفاظت محیط‌زیست شده است. کارخانه سرب این شرکت تجهیزات کامل پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت محیط‌زیست را دارا می‌باشد.

محصول اصلی کارخانه سرب، شمش سرب نرم با درجه خلوص 99/99 درصد است که در صنایع باتری‌سازی کاربرد دارد . همچنین آلیاژ سرب ـ نقره، قلع و سرب ـ آنتیموان از دیگر محصولات این کارخانه می‌باشد. این آلیاژها در صنایع کابل سازی و مهمات سازی مصرف می‌شوند. کارخانه 15.000 تنی روی شرکت ملی سرب و روی ایران با استفاده از دانش فنی و تجهیزات داخلی احداث شده، در شهـریور 1378 به بهره‌برداری رسیده است. در این کارخانه شمش روی از نوع HG و با درجه خلوص بالاتر از 95/99 درصد تولید می‌شود.

50 درصد عملیات طرح توسعه این کارخانه تا ظرفیت 30.000 تن اجرا شده است . بخشی از محصولات کارخانجات سرب و روی صرف نیازهای داخل کشور شده و بخشی نیز به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

در سال مورد گزارش با وجود مشکلات متعدد در خصوص تامین ماده اولیه موجب عدم دسترسی به ظرفیت اسمی کارخانجات گردید. با این وجود برای دستیابی به اهداف تعیین شده با بهره‌گیری از کلیه امکانات موجود و انجام اصلاحات مناسب برای استفاده از ماده معدنی موجود به خصوص فیلتر کیک روی در دستور کار این شرکت قرار گرفت که با موفقیت همراه بود.  همچنین کارخانه سولفات روی به منظور استفاده بهینه از مواد معدنی و بازیافت پسماندهای کارخانه روی با ظرفیت اولیه 5.000 تن در سال به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر محصولات شمش سرب، شمش آلیاژ سرب و نقره، شمش آلیاژ سرب آنتیموان‌دار، شمش نقره و شمش روی در حال تولید می‌باشد.

شرکت توسعه معادن روی ایران در حال حاضر مالکیت حدود 28 درصد از سهام شرکت ملی سرب و روی ایران را در اختیار دارد .