شركت ملي سرب و روي ايران (سهامی عام)

آدرس کارخانه: زنجان جاده قدیم زنجان تهران ، کیلومتر 10

تلفن کارخانه: 6-33790094-024

وب سایت شرکت: www.nilzco.com

ایمیل شرکت: info@nilzco.com

مجتمع کارخانجات شركت ملي سرب و روي ايران در زمینی به وسعت 500 هکتار،در برگیرنده کارخانجات سرب به منظور ايجاد كارخانجات توليد شمش سرب و روي در تاريخ 24/9/1360 تأسيس شده و طي شماره 940 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيده است .
اين شركت در تاريخ 31 اردیبهشت 1379  به شركت سهامي عام تغيير يافته و از تاريخ 12 آذر 1379 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. پس از خريد 68/84 درصد سهام اين شركت توسط شركت توسعه معادن روي ايران در اسفند ماه سال 1382 و اصلاح ساختار آن به منظور رفع مسائل و مشكلات توليدي و تأمين خاك مورد نياز، اين شركت مجدداً وارد عرصه توليد گشت. شركت ملي سرب و روي ايران از پتانسيل بالايي در جهت پيشبرد صنايع سرب و روي كشور برخوردار مي‌باشد. كارخانه سرب شركت با ظرفيت اسمي 40.000 تن در سال با دانش فني شركت بوليدن (Boliden) سوئد و شركت مانسمان دماك آلمان در سال 1371 به بهره‌برداري رسيد. 30 درصد هزينه‌هاي اجرايي اين پروژه صرف حفاظت محيط‌زيست شده است. كارخانه سرب اين شركت تجهيزات كامل پيشگيري از آلودگي هوا و حفاظت محيط‌زيست را دارا مي‌باشد.

محصول اصلي كارخانه سرب، شمش سرب نرم با درجه خلوص 99/99 درصد است كه در صنايع باتري‌سازي كاربرد دارد . همچنين آلياژ سرب ـ نقره، قلع و سرب ـ آنتيموان از ديگر محصولات اين كارخانه مي‌باشد. اين آلياژها در صنايع كابل سازي و مهمات سازي مصرف مي‌شوند. كارخانه 15.000 تني روي شركت ملي سرب و روي ايران با استفاده از دانش فني و تجهيزات داخلي احداث شده، در شهـريور 1378 به بهره‌برداري رسيده است. در اين كارخانه شمش روي از نوع HG و با درجه خلوص بالاتر از 95/99 درصد توليد مي‌شود.

50 درصد عمليات طرح توسعه اين كارخانه تا ظرفيت 30.000 تن اجرا شده است . بخشي از محصولات كارخانجات سرب و روي صرف نيازهاي داخل كشور شده و بخشي نيز به بازارهاي جهاني صادر مي‌شود.

در سال مورد گزارش با وجود مشكلات متعدد در خصوص تامين ماده اوليه موجب عدم دسترسي به ظرفيت اسمي كارخانجات گرديد. با اين وجود براي دستيابي به اهداف تعيين شده با بهره‌گيري از كليه امكانات موجود و انجام اصلاحات مناسب براي استفاده از ماده معدني موجود به خصوص فيلتر كيك روي در دستور كار اين شركت قرار گرفت كه با موفقيت همراه بود.  همچنين كارخانه سولفات روي به منظور استفاده بهينه از مواد معدني و بازيافت پسماندهاي كارخانه روي با ظرفيت اوليه 5.000 تن در سال به بهره‌برداري رسيد و در حال حاضر محصولات شمش سرب، شمش آلياژ سرب و نقره، شمش آلياژ سرب آنتيموان‌دار، شمش نقره و شمش روي در حال توليد مي‌باشد.

هلدینگ توسعه معادن روي ايران در حال حاضر مالكيت حدود 56 درصد از سهام شركت ملي سرب و روي ايران را در اختيار دارد .