شرکت فرآوري مواد معدني ايران (سهامی عام)

مدیر عامل: کمال الدین سعادتی

آدرس دفتر مرکزی: زنجان - خيابان خرمشهر - خيابان بلال حبشي - خيابان اول شرقي - پلاک 12

تلفن: 8-33742637-024

آدرس کارخانه: جاده زنجان دندی ، 5 کیلومتر مانده به شهر دندی

تلفن: 33472581-024

وب سایت شرکت: www.faravari.org

ایمیل شرکت:  info@faravari.org

شركت فرآوري مواد معدني ايران در تاريخ 30 مهر 1370 به صورت شركت سهامي خاص تأسيس شده و طي شماره 86319 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيده است. شركت مزبور در تاريخ 1 دی 1379 به شركت سهامي عام تبديل شد و پس از پذيرفته شدن در سازمان بورس اوراق بهادار تهران، اولين معامله بر روي سهام آن شركت در تاريخ 25 خرداد 1381 انجام گرفت . مركز اصلي شركت در تهران و كارخانه آن در شهرستان دندي 90 كيلومتري شهر زنجان مي‌باشد.

موضوع فعاليت شركت طبق اساسنامه فرآوري انواع كاني‌ها، بهره‌برداري از معادن، تأسيس كارخانه، انجام امور بازرگاني مرتبط، مشاركت با ساير شركتها و ارائه خدمات فني و مهندسي به آنها در زمينه موضوع فعاليت شركت مي‌باشد. بهره‌برداري از كارخانه اين شركت با ظرفيت 10.000 تن در تاريخ 2 مرداد 1375 شروع شده و در حال حاضر شركت توسعه معادن روي ايران مالكيت 57 درصد از سهام شركت مذكور را در اختيار دارد.

شركت فرآوري مواد معدني ايران دارنده فناوري استحصال فلز روي از خاك معدني به جاي كنسانتره مي‌باشد كه اين توانمندي پشتوانه مناسبي براي توليد فلز روي در كشور به شمار مي‌رود و با توجه به اعلام نياز صنايع مختلف از جمله High Tech و نيز سياست اين شركت مبني بر پيوستن به بازار LME ، توليد شمش روي با درجه خلوص SHG در دستور كار واحد توليد قرار گرفته است. از آنجا كه عمده ناخالصي شمش روي، فرآوري سرب مي‌باشد و ساير ناخالصي‌ها در محدوده استاندارد قرار دارند، برنامه راهبردي شركت در زمينه‌ كاهش سرب موفق بوده و در حال حاضر به عنوان اولين توليدكننده شمش روي با سرب 150 پي پي ام شناخته شده است و روند بهبود عيار تا رسيدن به مرز SHG ادامه دارد. افزايش ظرفيت توليد از اهداف مستمر شركت مي‌باشد و افزايش ظرفيت توليد ورق‌ روي تا 50 تن در روز به عنوان برنامه‌كاري شركت از خرداد ماه سال 1383 آغاز و در مرداد ماه 1384 مورد بهره‌برداري قرار گرفت. به منظور افزايش راندمان توليد، حل مشكلات محيط‌زيستي و كاهش پرت خاك معدني، پروژه خط خردايش شركت از سال 1384 در دستور كار شركت قرار گرفت. تغيير سيستم خردايش مواد معدني در اين كارخانه علاوه بر بهره‌مندي از آثار اقتصادي مثبت، در حفاظت از محيط‌زيست منطقه نيز بسيار مؤثر مي‌باشد.  در سال 1385به دليل استفاده از خاك كم عيار معدن اقدامات لازم جهت بهينه‌سازي راندمان توليد، تقويت فيلتراسيون و نهايتاً‌ افزايش راندمان كاري و كاهش هزينه‌ها صورت گرفت.