logo
  • مارس 9, 2020

نگاهی به صنعت روی و فرصت های ایران در بازار جهانی

«روی» به عنوان یک فلز ارزشمند، چهارمین فلز پر مصرف جهان محسوب می‌شود. کاربرد عمده این فلز در گالوانیزاسیون فولاد است، به‌طوری‌که بیش از ۵۰ درصد مصرف این فلز را به خود اختصاص داده است.

بنابراین بازار جهانی روی به میزان زیادی متاثر از بازار فولاد است. در سال ۲۰۱۴م تولید جهانی روی ۱۳/۳ میلیون تن بوده که چین با تولید ۵ میلیون تن بیشترین سهم را در تولید روی در اختیار دارد. این در حالی است که مصرف روی در همان سال ۱۳/۵ میلیون تن گزارش شده، که این رقم نشان دهنده ۱/۵ درصد مازاد تقاضا در بازار جهانی روی است.

وجود مازاد تقاضا موجب شده تا قیمت روی در دوران رکود اقتصادی، افت کمتری نسبت به فلزات پرکاربرد دیگر از جمله فولاد داشته باشد. به‌طوری‌که در سال ۲۰۰۹م و در اوج بحران اقتصادی، قیمت این فلز تنها با ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل مواجه شد و این در حالی است که فولاد در همان سال بیش از ۶۰ درصد افت قیمت را تجربه کرده بود. بنابراین این موضوع نشان از ثبات نسبی بازار روی و ریسک پایین سرمایه‌گذاری است.ایران نیز با تولید سالانه حدود ۲۰۰ هزارتن شمش روی، رتبه ۱۴ جهانی تولید روی را در اختیار دارد که بیش از ۷۰ درصد شمش تولیدی به کشورهای دیگر صادر می‌شود. تحلیل بازار فولاد به دلیل تاثیرگذاری بالای آن در بازار روی همواره حائز اهمیت بوده است. یکی از عوامل مهم افت شدید قیمت فولاد در سال‌های اخیر، مازاد عرضه است. به‌طوری که فولاد در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴م به ترتیب ۱۰ و ۷/۵ درصد مازاد عرضه را تجربه کرده است. اما پیش‌بینی‌ها بیانگر آن است که در سال ۲۰۱۶م، تقاضای فولاد با رشد ۱/۴ درصدی همراه خواهد بود و این در حالی است که چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد تولید خود را در همان سال ۰/۵ درصد کاهش خواهد داد، بنابراین با این تفاسیر در سال آینده میلادی شاهد روند نزولی مازاد عرضه در بازار فولاد خواهیم بود و با ادامه این روند، بازار فولاد در سال‌های آینده با رونق و افزایش قیمت همراه شده و درنهایت تاثیر مستقیم این روند روی بازار روی ملموس خواهد بود.عامل مهم تاثیرگذار دیگر روی بازار روی، تناسب میزان عرضه و تقاضا است. در ۵ تا ۱۰ سال آینده ذخیره بسیاری از معادن بزرگ دنیا ازجمله معدن «رامپورا آگوچا» که به لحاظ تولید بزرگترین معدن روی دنیاست پایان یافته و یا با کاهش عیار روبه‌رو خواهند شد و این در حالیست که اجرای طرح‌های اکتشافی و بهره‌برداری از معادن جدید متناسب با کاهش تولید نبوده و به‌تدریج میزان تقاضا از تولید پیشی خواهد گرفت و در نهایت این امر موجب افزایش قیمت روی خواهد شد.