logo
  • 2 تیر, 1399

راه اندازی پروژه SO در کارخانه تغلیظ مجتمع سرب و روی انگوران (کالسیمین دندی)

تشریح جزئیات پروژه توسط جناب آقای مهندس صبری مدیرعامل شرکت کالسیمین:

امروزه تامین خوراک کارخانه های روی یکی از معضلات اصلی این صنعت می باشد. با توجه به کاهش شدید ذخایر اکسیده معدن انگوران و شروع به استخراج ذخایر سولفوره-کربناته و سولفوره در بخش زیرزمینی این معدن، برنامه ریزی مجتمع در خصوص استفاده از این ذخایر را ایجاب نمود.

پروژه SO در کارخانه تغلیظ مجتمع سرب و روی انگوران با هدف پرعیارسازی ذخایر سولفوره-کربناته و سولفوره و تامین بخشی از خوراک شرکت توسعه معادن روی ایران با تکیه بر سخت افزار موجود و با حداقل هزینه سرمایه گذاری و با بکارگیری پتانسیل های موجود در گروه توسعه معادن روی طراحی، اجرا و راه اندازی گردید. با عملیاتی شدن این پروژه امکان پرعیارسازی کلیه خاک های کربناته، سولفوره-کربناته و سولفوره در کارخانه تغلیظ مجتمع سرب و روی انگوران امکان پذیر خواهد بود.

مدار فلوتاسیون SO با ظرفیت خوراک دهی 165 هزار تن در سال خاک های سولفوره و یا سولفوره-کربناته امکان تولید کنسانتره های سرب سولفوره، روی سولفوره، سرب کربناته را دارا می باشد. مزایای اجرای طرح SO در کارخانه تغلیظ مجتمع سرب و روی انگوران، به شرح ذیل بوده است:

1) نزدیکی به معدن انگوران که امکان حمل و انتقال خاک با خط راپ وی را فراهم و هزینه حمل را به حداقل می رساند.

2) امکان تامین بخشی از خوراک کارخانه روی دندی و هم چنین تامین خوراک سرب مورد نیاز شرکت ملی سرب و روی ایران و خوراک روی سولفوره مورد نیاز شرکت ذوب روی بافق

3) استفاده حداکثری از سخت افزار موجود در واحد فلوتاسیون کارخانه تغلیظ که هزینه سرمایه گذاری طرح و قیمت تمام شده محصول را به حداقل رسانده است.

4) برای این پروژه مبلغی بالغ بر 115 میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است.

5) ارزش افزوده و سود ایجاد شده در این طرح بیش از 550 میلیارد ریال در سال می باشد.

6) در این پروژه تمامی تجهیزات با تکیه بر توان داخلی و توسط شرکت آلفا ماشین که متعلق به هلدینگ توسعه معادن روی ایران می باشد تولید شده است.