logo
  • 22 اردیبهشت, 1399

شرکت اندیشه محوران بازوی سرمایه‌گذاری هلدینگ توسعه معادن روی ایران

شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران به عنوان یک نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و بازوی سرمایه‌گذاری هلدینگ توسعه معادن روی ایران در بازار سرمایه، طی یکسال گذشته در راستای مأموریت‌های محوله از طرف هلدینگ، اقدامات متعددی را در حوزه‌های اصلاح ساختار مالی، بهینه‌سازی سبد دارایی‌ها (پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها)، بازارگردانی فعال بر روی سهام شرکت‌های گروه در بازار سهام، مشاوره به شرکت‌های گروه در زمینه تأمین مالی و سایر موضوعات مرتبط با بازار سرمایه انجام داد که در نهایت منجر به بهره‌مندی گروه از رشد بازار سرمایه در سال گذشته، رشد قابل‌توجه خالص ارزش دارایی‌های شرکت و کسب بازدهی بیش از متوسط شاخص کل بورس گردید.

شایان ذکر است بازار سرمایه در یکسال گذشته رشد قابل توجهی داشته است و هلدینگ توسعه معادن روی ایران با تقویت زنجیره ارزش خود در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها توانسته است از فرصت پیش آمده در این بازار برای سهامداران خود خلق ارزش نماید. بخش قابل توجهی از موفقیت‌های این شرکت مرهون زحمات و عملکرد مناسب هلدینگ و شرکت‌های تابعه می‌باشد، چرا که سهم بالایی در پورتفوی سرمایه‌گذاری‌های این شرکت دارند.

در ادامه مهم‌ترین اقدامات و دستاوردهای شرکت طی یک سال اخیر توضیح  داده ‌شده است:

1-  بهینه‌سازی سبد سهام: در ابتدای سال 1398 حدود 10 درصد از منابع شرکت در سهام شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری شده بود که در پایان سال 1398 به حدود 60 درصد افزایش پیدا نمود. متمرکزسازی پرتفوی شرکت به صنایع سودآور و ارزش‌آفرین و خروج از شرکت‌هایی که چشم‌انداز بازدهی مناسبی نداشتند، مهم‌ترین اقدام در این بخش بوده است.

شرکت در راستای نظام‌مند نمودن ساختار اطلاعاتی در یک اقدام نوآورانه طراحی و پیاده‌سازی داشبورد مدیریتی را دستور کار قرار داد که تمامی جنبه‌های عملکردی شرکت به‌صورت روزانه و مستمر پایش می‌شود.

2- بازار گردانی فعال بر روی سهام شرکت‌های گروه: حضور در ترکیب سهامداری شرکت‌های گروه و کمک به ‌نقدشوندگی این سهام مهم‌ترین اقدام شرکت سرمایه گذاری اندیشه محوران در این بخش بوده است. ارتقای نقد شوندگی سهام موجب ارتقای بازار گردانی فعال بر روی سهام شرکت‌های گروه و معرفی پتانسیل‌های شرکت‌ها به فعالان و سرمایه‌گذاران بازار سهام درنهایت کمک قابل‌توجهی به جایگاه سهام هلدینگ و شرکت‌های بورسی تابعه نمود. شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران در راستای معرفی پتانسیل‌های شرکت‌های گروه اقدام به برگزاری جلسات تحلیلی و مدیریتی متعدد با فعالان بازار سرمایه نموده تا شرکت‌های گروه به جایگاه واقعی خود در بازار سرمایه برسند.

3-مشاوره به شرکت‌های گروه به‌منظور تأمین مالی و سایر موضوعات مرتبط با بازار سرمایه: شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران در حوزه مشاوره تأمین مالی نیز اقدامات خوبی برای شرکت‌های گروه نمود که کمک به اجرای فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌های گروه ازجمله اقدامات انجام‌شده در این زمینه بوده است. ضمن اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی‌ها و شفاف‌سازی شرکت‌های گروه که از طریق سامانه کدال به اطلاع عموم سرمایه‌گذاران در بازار سهام می‌رسد، مشاوره‌های مناسب را به‌تمامی شرکت‌های گروه ارائه نمود.

4-اصلاح ساختار مالی شرکت: شرکت در راستای مأموریت‌های محوله و همچنین کسب بازدهی مناسب از بازار سهام اقدام به افزایش سرمایه از مبلغ 200 میلیارد ریال به 600 میلیارد ریال نمود و برای سال جاری نیز برنامه افزایش سرمایه از 600 میلیارد ریال به 1000 میلیارد ریال در دستور کار هیات مدیره می باشد که در صورت تصویب هلدینگ، فرآیند تحقق این مرحله اجرا خواهد شد.

5- دستاوردهای مالی:

خالص ارزش روز دارایی‌ها (ارزش روز دارایی‌ها منهای بدهی‌ها) در شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌عنوان کلیدی‌ترین شاخص ارزیابی وضعیت و عملکرد آن‌ها مطرح می‌باشد. خالص ارزش دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران در ابتدای سال 1398 حدود 000ر1 میلیارد ریال بود که با انجام اقدامات مناسب در حال حاضر ارزش روز پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت بالغ بر 500ر6 میلیارد ریال می‌باشد که بیشترین نصاب حجم سرمایه‌گذاری‌های این شرکت از تاریخ تأسیس آن می‌باشد. شایان‌ذکر است مازاد ارزش سرمایه‌گذاری انجام‌شده طی یک سال گذشته قابل‌توجه می‌باشد.

شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران در سال 1398 به سود خالص 510 میلیارد ریالی رسیده است درحالی‌که این رقم در سال 1397 معادل 230 میلیارد ریال بوده است. لذا دستیابی به رشد سودآوری 122 درصدی یکی دیگر از دستاوردهای شرکت در کنار رشد 550 درصدی خالص ارزش روز دارایی‌ها به شرح فوق می‌باشد.

در پایان جا دارد مجدداً تاکید شود که بخش قابل توجهی از موفقیت‌های این شرکت مرهون زحمات و عملکرد مناسب هلدینگ و شرکت‌های تابعه بوده است. امید است در سال جهش تولید با استعانت از خداوند متعال و دستیابی شرکت‌های گروه به اهداف ترسیم شده، شاهد رشد بازدهی سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران و گروه باشیم.

دکتر مسعود غلام زاده
مدیر عامل