logo
  • 2 دی, 1396

کارخانه روی زنجان شرکت کالسیمین ، پیشگام تولید شمش های OZM8

dsc02085

Print Friendly

کارخانه روی زنجان شرکت کالسیمین با تولید بیش از 7000 تن شمش روی ، تولید 20 درصد شمش شرکت کالسیمین را به عهده دارد.
مهندس تورج نصرمدیر کارخانه روی زنجان شرکت کالسیمین با بیان این مطلب اظهار داشت 95درصد محصولات ما بصورتozm7 تولید می شود که بیش از 80 درصد آنها نیز OZM8 می باشند که در بین تولید کننده های شمش روی در ایران بی نظیر یا کم نظیر است که البته مشتریان خاص خود را در داخل و خارج از کشور دارد .
این کارخانه از معدود کارخانجات کشور می باشد که با توجه به نیروی کارجوان و خلاق و پرتوان و بااتکاءبه مدیریت جهادی توانسته است ظرفیت اسمی خود را حفظ کرده و با تمام توان تولید طبق برنامه و حتی جلوتر از برنامه نیز محصول خود را تولید می کند .
مهندس نصر با بیان این نکته افزود تولید شمش با گرید بالا ، افزایش تولید شمش از 18 تن در روز به بیش از 20 تن و همچنین کاهش مصرف مواد افزودنی از جمله پودر روی ، اسید، سولفات روی ، سولفات آهن و … از جمله برنامه هایی بود که در پی آن بوده و موفق به اجرای آنها شده ایم .
مدیر کارخانه روی زنجان در ادامه به بهینه سازی سیستم کارخانه اشاره کرد و خاطر نشان ساخت ما در این راستا برنامه های مختلفی داریم که برخی را اجراءکرده و برخی را نیز در حال اجرا داریم از جمله اینکه سقف سالن های تولید را تعویض ولاندرهای خروجی هر دو سالن الکترولیز را تعویض کردیم ،ترمیم و بازسازی کولینگ تاورها و استخرهای الکترولیز ، ساخت مخزن 50 متر مکعبی (کشتی )جهت محلول سازی ، نصب یک دستگاه کمپرسور و ساخت مخزن 30 متر مکعبی نیز انجام گرفته است. افزایش ارتقاع سقف سالن محلول سازی را در حال انجام داریم.
احداث پست برق20k در داخل مجموعه جهت رفع مشکل برق وایجاد پست گاز فشار قوی مختص کارخانه از آخرین اقدامات در راستای بهینه سازی امر تولید و تولید سازگار با محیط زیست می باشد .
انجام پروژه S 5 جهت زیبا سازی بصری و ایجاد نظم و انضباط کاری نیز از جمله موفقیت های امر بهینه سازی روند تولید بوده است .
مهندس نصر از نصب بک فیلتر برای کوره ریخته گری که جزء الزامات محیط زیست بوده خبر داد و افزود این کاربا موفقیت انجام شده و مورد تائید اداره کل حفاظت محیط زیست نیز قرار گرفته است که مانع از خروج غبار گردیده که غبارهای جمع آوری شده نیز قابلیت فروش دارند .
ساخت سوله ویژه دپوی کنسانتره پخته ارسالی از دندی جهت جلوگیر ی از انتشار آن به محوطه ، ایجاد زه کشی اطراف پسماند فیلتر کیک ها ی کارخانه جهت جلوگیری از خروج شیرابه های احتمالی پسماندها به خارج ، محوطه سازی و کمپکت محوطه جهت دپوی کنسانتره وارده به کارخانه و احداث یک حلقه چاه مونیتورینگ جهت نمونه برداری از آب های زیر زمینی از جمله اقدامات مهم مدیریت کارخانه روی زنجان کالسیمین می باشد که همگی در راستای احترام به مسایل زیست محیطی و محیط زیست طبیعی انسان می باشدکه مهندس نصر به آنها اشاره نمود
مدیر کارخانه روی زنجان شرکت کالسیمین در ادامه به برنامه های توسعه ای خود اشاره کرد و افزود ایجاد کارخانه BZS ، تعویض فیلترهای واحد لیچ ، افزایش 10 درصدی میزان تولید با افزایش سلهای الکترولیز از جمله برنامه های می باشد که امیدواریم با حمایت های مدیر عامل و هیات مدیره محترم محقق گردد .
گفتنی است کارخانه روی زنجان از قدیمی ترین کارخانه های تولید شمش روی در ایران می باشد که در سال 73 و در زمینی در حدود 30 هکتار در 10 کیلومتری شرق زنجان ساخته شده است که هم اکنون بیش از 20 درصد شمش روی تولیدی شرکت کالسیمین در این کارخانه تولید می شود که در حدود 152 نفر پرسنل نیزدر آن مشغول به کار هستند .
خاطر نشان می سازد مهندس تورج نصر دانش آموخته دانشگاه لاهیجان در رشته معدن با 19 سال سابقه در عرصه صنعت سرب و روی که بیش از 2 سال می باشد که مدیریت کارخانه روی زنجان را به عهده دارد ایشان پیش از این مدیر کارخانه روی دندی شرکت کالسیمین را عهده دار بود.