logo
  • 21 آذر, 1396

رکورد 5 ساله تولید در شرکت فراوری مواد معدنی ایران شکسته شد

dsc_0189

Print Friendly

تولید 9500 تن ورق روی در سال 1396 طبق برنامه مدون و پوشش بیش از 50 درصدی آن در طول 6 ماهه اول سال باعث شکستن رکورد تولید در شرکت فراوری مواد معدنی ایران گردید.
به گزارش روابط عمومی هلدینگ توسعه معادن روی ایران مهندس حمید علاماتی با ذکر این نکته افزود : شرکت فراوری در سال 93 : 5300 تن ، سال 94 : 7150 تن ، سال 95 : 8160 تن و در سال 96 بیش از 9500 تن شمش تولید کرده که ثبت تولید در سال 96 برای این شرکت یک رکورد محسوب می شود.
پوشش کامل EPS ، 880 ریالی و تعدیل مثبت آن به 1340 ریال و همچنین رشد 43درصدی قیمت سهام از اول سال 96 تا آذر ماه سال جاری نشان از همین تولید موفق و پایدار در این شرکت دارد.
رشد 43 درصدی سهام در حالی در شرکت فراوری اتفاق افتاده است که این شرکت در فروردین ماه امسال با قیمت 9200 ریال وارد سال 1396 در تالار بورس گردید و در حال حاضر که بیش از 8 ماه از سال سپری گردیده است با رشد 43 درصد به قیمت بالای 1300 ریال رسیده و این در حالی است که برخی از تحلیل گران از رشد قیمت سهم این شرکت تا 18000 ریال نیز خبر می دهند.
مهندس علاماتی در ادامه به دلایل موفقیت ثبت شده شرکت اشاره کرد و افزود بی شک در این افزایش قیمت سهم و تحقق EPS و اقبال بازار به سهم فراوری ، قیمت LME موثر بوده است ولی دلایل اصلی آن را می بایست در جاهای دیگری جستجو کنیم چرا که افزایش قیمت های جهانی برای همه شرکت های بورسی و غیربورسی فعال در عرصه صنعت سرب و روی اتفاق افتاده است و این در حالی است که سوددهی و رشد قیمت سهام آنها همانند شرکت فراوری نبوده بنابراین دلایل را باید در جاهای دیگر جستجو کرد.
مهندس علاماتی دو دلیل عمده این موفقیت را ؛ کاهش بهای تمام شده و افزایش بهره وری نیروی انسانی ذکر کردند.
افزایش 80 درصدی بهره وری نیروی انسانی از سال 93 بدون کمترین تغییر در ساختار نیروی انسانی و فقط با بکارگیری فاکتور آموزش و عوامل انگیزشی مادی و معنوی شرکت فراوری را از چنان ساختار محکمی برخوردار ساخته است که می تواند سالهای سال به موفقیت های روزافزون خود اضافه نماید.
تولید شمش با گرید 99/98 درصد با اهداف صادراتی به کشورهای ترکیه ، هند ، پاکستان ، چین و امارات و همچنین تولید شمش های یک تنی ( جامبو) برای اولین بار در استان زنجان بنا به سفارش مشتری های خارجی ، از جمله برنامه های محقق شده ی شرکت فراوری مواد معدنی ایران در سال 1396 بوده که مورد اشاره آقای مهندس علاماتی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت فراوری مواد معدنی ایران از ادامه اجرای طرح های توسعه ای خبر داد و خاطر نشان ساخت که همچنان طرح های بسیاری در جهت کاهش بهای تمام شده و افزایش بهره وری تولید را در دست اقدام داریم که امیدواریم در طول 6 ماهه دوم سال 96 آنها را تکمیل و به پایان برسانیم.
مهندس علاماتی از عدم وجود مشکل در تأمین ماده معدنی در این شرکت خبر داد و افزود ما مشکلی در این خصوص نداریم و ماده معدنی خود را از محل سهمیه انگوران ، سایر معادن داخلی ، ترکیه و پسماندهای فیلتر کیک های شرکت تأمین می کنیم هر چند نیم نگاهی نیز به خرید معدن برای شرکت فراوری داریم.
استحصال کنسانتره سرب از پسماندهای BZS آخرین نکته ای بود که مهندس علاماتی به آن اشاره کرد و افزود این پروژه به صورت مشارکتی که شرکت فراوری هم در آن حضور جدی دارد و با دانش فنی داخلی و سرمایه گذاری 150 میلیارد ریالی انجام خواهد شد ؛ که از فیلتر کیک های موجود در شرکت های کالسیمین و فراوری مواد معدنی ایران استحصال می شود ؛ این طرح علاوه بر تولید ثروت از لحاظ زیست محیطی نیز فعالیتی منحصر به فرد محسوب می شود.