logo
  • 21 شهریور, 1396

ثبت مالکیت معنوی و تجاری سازی دستاوردهای علمی شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی

dsc01227-1-1

Print Friendly

تبدیل شرکت از شرکت منطقه ای به شرکتی ملی ، اخذ گرید سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، دانش بنیان شدن شرکت و ثبت مالکیت معنوی همه دستاوردهای گذشته و آینده شرکت از جمله اهداف شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی در دوره جدید مدیریتی می باشد .

دکتر علی فضلوی مدیر عامل شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی در گفتگو با روابط عمومی هلدینگ توسعه معادن روی ایران با تشریح برنامه ها ، اهداف و پروژه های جدید و در دست اقدام این شرکت گفت بر آن هستیم که شرکت مهندسی و تحقیقاتی را که دارای سابقه 48 ساله در عرصه R@D کشور می باشد و از توانمندی داخلی خوبی نیز برخوردار است از شرکتی منطقه ای و استانی به شرکتی ملی تبدیل کنیم تا بتوانیم در پروژه های بزرگ حضور موثر و تاثیرگذار داشته باشیم .

اخذ گرید سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین ثبت مالکیت معنوی و حقوقی دستاوردها و پژوهش های انجام شده شرکت از دیگر اهداف این شرکت می باشد که دکتر فضلوی به آنها تاکید داشت .

تجاری سازی دستاوردها و تولید ثروت از این مسیر جهت انجام سایر پروژه ها هدفی بود که مدیر عامل جدید شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیر آهنی بر آن تاکید نمود .

دکتر فضلوی به 4 حوزه فعالیت شرکت تحت مدیریت خود را نیز اشاره کرد و افزود ما در این شرکت در 4 حوزه ی خدمات پزوهشی ، ممیزی شرکت ها ، خدمات مهندسی و خدمات تحقیقاتی فعالیت می کنیم که هر کدام برای خود تعریف و اهداف و ساخت های ویژه ای را دارا می باشد .

در حوزه خدمات پژوهشی شرکت مهندسی با ارائه طرح های توجیهی فنی و اقتصادی و گزارشات  فنی یاری گر سایر شرکت ها می باشد این شرکت ضمن ارتباط گیری باآزمایشگاه های طراز اول و اتصال به شبکه آزمایشگاهی کشور ( شاعا ) و عقد تفاهم با بسیاری از مراکز خدمات پژوهشی وارد تعامل سازنده خواهد شد .

مشاوره در راستای نوشتن طرح های توجیهی پروژ ه های صنعتی هلدینگ و خارج  از هلدینگ هدف چهارم بخش خدمات پژوهشی شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی می باشد که مورد تاکید دکتر فضلوی بود .

ممیزی شرکت ها از جمله دیگر فعالیت های شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیر آهنی  می باشد که این بخش نیز به گفته دکتر فضلوی بر اساس دستور کار مدیر عامل هلدینگ هر شش ماه یکبار ممیزی فنی و مهندسی شرکتها انجام می گیرد که این فعالیت در راستای بهینه سازی امر تولید و بهبود فرآیند راندمان می باشد .

دکتر فضلوی با اشاره به راه اندازی کلینیک صنعت و مرکز معین بهره وری در آینده به عنوان مرکزی که با شناسایی گلو گاههای اصلی تولید چه در  داخل هلدینگ  و چه در سایر حوزه های صنعتی جهش فنی مهندسی خوبی را با فعال سازی آن شاهد خواهیم بود .

در حوزه خدمات مهندسی ارائه مطالعات تفضیلی ، نظارت ، مشاوره در خصوص پروژه های جدید احداثی و توسعه ای و همچنین استفاده از ظرفیت های بیرونی از جمله اهداف شرکت مهندسی می باشد .

شناسایی گروه های نظارتی ثبت شده خارج از گروه که دارای برند و عملکرد مناسبی باشد و بهره گیری از توان آنها در جهت  پیشبرد اهداف شرکت در حوزه مهندسی از جمله موضوعات مورد تائید دکتر فضلوی بود .

چهارمین حوزه فعالیت شرکت مهندسی ، تحقیقاتی فلزات غیر آهنی حول محوراصلی ترین بخش موضوع فعالیت شرکت می باشد که برای رفع نیازمندیهای هلدینگ شکل می گیرد که دکتر فضلوی ضمن اشاره به آن افزود مادر  این بخش بیشتر بر اساس خواست شرکت های متقاضی ،تحقیق برروی یک موضوع خاص متمرکز می شویم و در حقیقت با عقد تفاهم نامه در موضوع خاص با شرکت خاص وارد مذاکره شده و کار را بصورت تمام و کمال تحویل می دهیم .

یکی از رسالت های شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی این است که تلاش نماید تا هیچ بخشی از فراورده های جانبی صنعت روی از خاک تا شمش ، سرباره ، کیک ، خاک باطله و …. بدون مطالعه رها نشده باشد .

مدیر عامل شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی با اشاره به موضوع تجاری سازی فعالیت ها و دستاوردها خاطر نشان کرد این مورد می تواند به عنوان محور پنجم فعالیت ها محسوب گردد ما به این فعالیت ها می توانیم دهها پژوهش و دستاوردی که در سیستم کار شده و الان در آرشیو شرکت موجود است و همچنین پژوهشهای جدیدی که می تواند انجام بگیرد را با ثبت معنوی ، آنها را تجاری سازی کرده و با واگذاری پژوهشها حرکتی در راستای صنعتی کردن این پژوهش ها کرده باشیم که با این کار هم فعالیتی در خصوص اقتصاد مقاومتی کرده ایم و هم به کار همکاران خودمان ارزش و اعتبار بخشیده ایم و هم تولید ثروت و اعتبار برای شرکت خودمان فراهم نموده ایم .

دکتر فضلوی در ادامه به پروژه های در دست اقدام این شرکت نیز اشاراتی کرد و افزود در حال حاضر ما به عنوان ناظر پروژه بزرگ BZS شرکت کالسیمین فعال هستیم که در مراحل پایانی خود قرار دارد .

او در خصوص پروژه فرآوری خاک اکسیده سولفوره معدن انگوران (SO)، تغییر و احیای خط دو فلوتاسیون شرکت کالسیمین برای اجرای پروژه (so)، اجرای پایلوت پروژه SX و مطالعه و تعیین تکلیف پسماندهای  نهایی BZS و همچنین تولید سولفات منگنز با همکاری شرکت های کالسیمین ، فرآوری و اسید سازان در حال اقدام هستیم .

دکتر فضلوی با تاکید بر توانایی های داخلی فرزندان ایران در جهت تولید دانش فنی در تمام زمینه ها یاد آور شد ما باید زمینه خود باوری و تلاش جوانان را در خصوص تولید دانش و فن آوری فراهم بیاوریم و ما در شرکت مهندسی و تحقیقاتی به این مهم خواهیم پرداخت بطوریکه سعی خواهد شد بیش از 50 تا 100 نفر اساتید و جوانان توانمند ، خلاق و نیروها ی مهارتی دارای توانایی لازم برای هدایت پروژه ها  را شناسایی کرده و با عقد تفاهم نامه ی همکاری از خدمات و توانمندی های آنها که عمداتاً خارج از شرکت خواهند بود بهره ببریم .

مدیر عامل شرکت مهندسی و تحقیقاتی خاطر نشان کرد ما در این شرکت نزدیک به 23 نفر پرسنل داریم که خوشبختانه اکثراً جوان و پر انرژی هستند و برنامه هایی داریم که بسترهایی فراهم کنیم تا بتوانیم از همه ظرفیتهای این عزیزان در پروژه های مختلف بهره ببریم .

عضو هیات مدیر هلدینگ توسعه معادن روی ایران در پایان با اشاره به رویکرد های مختلف در این شرکت در خصوص فعالیت های مهندسی و تحقیقاتی گفت رویکرد شرکت را سعی می کنیم علاوه بر موضوعات  مهندسی بیشتر به سمت پژوهشی و تحقیقاتی سوق داده و با تجاری سازی پژوهش و تحقیقات ضمن اعتلای نام شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیر آهنی در کشور در زمینه تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده نیز موفق باشیم

گفتنی است دکتر علی فضلوی عضو هیات مدیره هلدینگ توسعه معادن روی ایران و دانش آموخته دانشگاه دولتی مسکو در رشته محیط زیست معادن بوده و سابقه ی عضویت هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین و مدیریت پارک علم و فناوری استان های قزوین و گلستان را در کارنامه کاری خود دارد .